Chełmiec (851 m n.p.m.) niegdyś uważany za najwyższy szczyt pasma Gór Wałbrzyskich jest wpisany do Korony Gór Polski.
Chmielec czy Borowa?
Wyższym szczytem okazuje się według najświeższych pomiarów jest Borowa (wyższy o 3 m). Mimo to postanowiliśmy wejść właśnie na Chełmiec wciąż widniejący w rejestrze Korony Gór Polski 😉 To góra, na którą można wejść bez problemów z psem i również dlatego chętnie wykorzystaliśmy tę możliwość, okoliczności pogodowe i przede wszystkim złote, jesienne barwy.
Wystartowaliśmy z parkingu przy stadionie OSiR w miejscowości Boguszów-Gorce https://maps.app.goo.gl/gwCbC15EWn5RwaJL8. Z tego miejsca na Chełmiec prowadzi zielony szlak. Już po pierwszych kilkuset metrach zwracają na siebie uwagę kamienne płyty usytuowane wzdłuż szlaku ku pamięci górników KWK Wałbrzych - to Droga Krzyżowa Trudu Górniczego, która będzie towarzyszyć aż na sam szczyt.
Po kilkunastu minutach krętej ale jakże pięknej widokowo drogi, dochodzi się do obszaru Natura 2000 „Masyw Chełmca”. Kawałek dalej już w zalesionej części do rozwidlenia gdzie zielony szlak prowadzi na szczyt bardziej okrężną ale mniej wymagającą trasą m.in również dla rowerów. Natomiast znacznie krótszy odcinek na górę wyznacza szlak pieszy żółty, który postanowiliśmy wybrać. Żółty szlak jest bardziej stromy i wymaga większego skupienia przy podchodzeniu. Wybierając go warto wziąć pod uwagę poziom sprawności i aktywności swojego psa. Jeśli kondycyjnie pies nie daje rady - zdecydowanie lepiej jest wybrać zielony szlak, jednak tutaj trzeba uważać na rowerzystów zjeżdżających z góry z dużą prędkością. Coś za coś 😉
Chełmiec - ciekawostki
Po 45 min tuż pod szczytem ujrzeliśmy ogromny, metalowej konstrukcji, biały krzyż. Jest to Krzyż Milenijny o wysokości 45 m, zbudowany 2000 roku.
Na samym szczycie mieści się również kamienna wieża widokowa (22 m wysokości) wybudowana w XIX wieku co ciekawe już od podstaw stylizowana na ruinę. Aktualnie wieża zarządzana jest przez Europejskie Centrum Radiokomunikacji Amatorskiej. Otwarta i dostępna dla turystów w weekendy tylko w sezonie letnim.
Z ciekawostek tego miejsca dowiedzieliśmy się z jednej z tablic informacyjnych, że w latach pięćdziesiątych powstał tutaj ośrodek zagłuszający Radio Wolna Europa. Proceder zagłuszania tego pasma trwał do 1956 roku.
Szlak pnie się trochę w górę i przebiega przez las, ale z góry można podziwiać meandrującą rzekę Vattumutka.
Mijamy kolejne dwa pięknie usytuowane wiszące mosty.
Ze szczytu dla urozmaicenia zeszliśmy zielonym szlakiem (rowerowo-pieszym), a po drodze nie omieszkaliśmy się wielokrotnie zatrzymywać aby sfotografować przepiękne jesienne kadry 🙂
Podsumowując
Parking: Bezpłatny
Trasa: Pieni Karhunkierros
Czas przejścia: 1 h 40 min
Odległość: 5,98 km
Przewyższenie: ~375 m